S horolezectvím začínejte se zkušeným instruktorem
Zahlédli jste film z horského prostředí, kde horolezci právě pokořili osmitisícovku, anebo jste si zamilovali filmy „Jak vytrhnout velrybě stoličku“ a „Jak dostat tatínka do polepšovny“? Pak vás možná láká zkusit to samé a stát se horolezcem. Kromě značné odvahy však potřebujete mít perfektní teoretickou průpravu a na ní navazující zkušenosti. Nemůžete se jen tak sami pustit do slézání Prachovských skal. Možná by se vám dařilo, ale možná také ne. Herec František Němec to vyjádřil ve zmíněném filmu jasně: „Uděláš chybu, a zabiješ se“.
V první řadě začínejte teorií, a pokud možno s někým, kdo vás jako začátečníky povede, nejlépe zkušený horal – instruktor. Posléze se pusťte do prvních lehčích svahů, vhodná je například Papouščí skála v Českém Krumlově anebo třeba Studenecké skály u Jablonného nad Orlicí či „Anglický parčík“ v Tiských stěnách u Děčína.
Horská turistika vyžaduje určitá pravidla
Jestliže si na horolezectví netroufáte, a nemáte zrovna zájem slézat nejvyšší hory Evropy, ani tu „barevku“ v Krumlově, která patří k nejkrásnějším horolezeckým terénům ve střední Evropě, pak si obujte outdoorové boty do horského terénu s prodyšnou a voděvzdornou membránou a vydejte se do horských svahů jako turisté. V České republice je tolik překrásných horských lokalit, že by bylo obtížné je tu šmahem vyjmenovat. Tak alespoň namátkou Lužické hory – nejvyšší hora Luž s nádherným výhledem, Jizerské hory – Maxov, Josefův Důl, Albrechtice v Jizerských horách a zejména Mariánská hora, Krušné hory – Boží Dar, Jáchymov a Klínovec, Šumava – Čertova stěna Luč v Loučovicích anebo Jelení vrchy nad Novou Pecí, Krkonoše – Sněžka, Labská bouda, Harrachovy kameny a pramen Labe či Studenov v Rokytnici nad Jizerou, Orlické hory – Deštné, Beskydy – Pustevny a Hrubý Jeseník s Pradědem, Karlovou Studánkou a údolím Bílé Opavy.