Nezávislé a hrdé, přesto však formálně patřící pod španělskou svrchovanost. Španělsko není jen Madrid, Sevilla nebo Granada, podívat se musíme i na sever. Nejen Katalánsko, ale také baskický svět, který žije svým vlastním životem a nemá rád jakékoliv vnější vlivy. I proto mohli Baskové, malý národ, přežít až do dnešních časů. Je až symbolické, že za fotbalové Athletic Bilbao nesmí nastoupit cizinecká posila, a právě proto je zdejší fotbalový klenot sestaven výhradně z řad domácích. A co zajímavého na nás na severovýchodě Hispánie čeká?

42810-1200w

Býčí zápasy, ale také futuristické stavby

Dnešní Španělsko nabízí mnoho zajímavých atrakcí, dlouhou dobu bylo nepředstavitelné, že by se tu neměl konat žádný býčí zápas – ale oblíbená kratochvíle se na nějaký čas přeci jen zastavila. Olivový olej, paella, sušená šunka, to jsou pochutiny, které si užívají lidé napříč celým Španělskem. A čím dalším je ještě tento kout světa tolik typický? Pojďme se podívat například na Bilbao, město, jež je vlastně také zástupcem futuristické architektury. Mezi novější stavby se počítá Guggenheimovo muzeum, ale i muzeum, které je věnované šunce. Svezete se metrem a obdivovat můžete i několik sakrálních klenotů, mezi nimiž dominuje trojlodní katedrála svatého Jakuba.

50763c7e61fc2dd16e1b894325eca65b

Za pozornost pak stojí i budova radnice nebo Iberdrola dorrea, nejvyšší budova ve městě, kde žije takřka 350 tisíc obyvatel.
Zavítejme ale i na místo, které žije dodnes historií spojenou s býčími zápasy. Pamplona se svou katedrálou a 200 tisíci obyvateli je centrem oblasti, kterou známe jako Navarru. Běh s býky v ulicích na oslavu sv. Fermína má tradici v červenci a sjíždějí se sem kvůli němu turisté z celého světa, byť jde o svého druhu dosti nebezpečný adrenalin. I v Pamploně potkáme fotbalové hvězdy, domov tady má totiž slavná Osasuna.