Být hasičem není žádný „med“. V průběhu hasebního zásahu na vás může dolehnout tíseň a deprese z pohledu na tu spoušť, a to zejména v případě, že vyhoří lidem jejich byt, kteří tím pádem přichází o střechu nad hlavou. V mžiku jdou škody do milionů korun, a to třeba ještě se štěstím, že při tom nedošlo ke smrtelnému úrazu.
Doslova na mrtvici pak může být zjištění, že požáru se dalo velmi snadno předejít, a že jeho příčinou byl docela obyčejný usazený mastný prach.
Mastný prach v tenké vrstvě sám o sobě nebezpečný není, je to například situace, kdy zapomenete v kuchyni při úklidu na horní desku kuchyňské linky, a objevíte tento nános až po delší době. Tehdy stačí povlak seškrábnout a očistit pískem na nádobí a máte klid. Ten mastný prach, který vás může připravit doslova o všechen majetek, se však nachází úplně někde jinde, je rafinovaně skrytý před zraky obyvatel domu uvnitř vzduchotechniky v paneláku.
Zdá se vám prachová vrstva ve vzduchotechnice banální a připadá vám, že není nutné kvůli tomu ztropit takový povyk? Pak se mýlíte. K jeho vznícení tu může dojít poměrně snadno, například při provozu odsávání par z digestoře, tehdy pak požár může zasáhnout i další byty, napojené na společnou stoupačku, a škody jsou nevyčíslitelné. A pokud je vrstva mastného prachu silnější, vytvoří se dokonce výbušná směs. A co dovede hořlavá exploze, o tom by vám mohli vyprávět někteří zkušení hasiči na základě vlastních zkušeností.
Máte-li v domě ve stoupačkách instalovanou vzduchotechniku, nepodceňujte zbytečně nebezpečí, které tu číhá skryté, a chová se jako časovaná bomba. Obraťte se na správce objektu a postarejte se o to, aby se v domě prováděla pravidelná revize a případné hloubkové čištění, ve hře je život váš i vašich spolubydlících, a samozřejmě i veškerý hmotný majetek jednotlivých vlastníků bytů a společných nebytových prostor.